Kendimi Durduracak Değilim – Fırat Budacı

Kendimi Durduracak Değilim - Fırat Budacı

Kırılmak, kızmaktan daha şık durur.

Fırat Budacı, Kendimi Durduracak Değilim

Herhangi bir şeye tutkuyla bağlı olmak, kendine has bir hayat yaşadığını ispat etmektir.

Fırat Budacı, Kendimi Durduracak Değilim

O gün pidecide, alıngan garson, pide ustası ve ben ortamı bozmamak için karaktersiz ve değişken bir performans sergilerken, mini garson ve karasinekler istikrarlarını bozmayarak daha karakterli davrandılar.

Fırat Budacı, Kendimi Durduracak Değilim, S.41

Yaşanan bu olay, onun küçük hesapların adamı olduğunu göstermiyor sevgili okurlar. Yalnızca, iyi insanların bolca istismar edildiği şu kaygan dünyada, bazen istemeden bu tür oyunların içinde buluyor kendini. İnsan evladı yalanını açık vermeyen bir kurguyla yaşatabilirse herhangi bir vicdani sorun yaşamaz. Çünkü fire vermeyen bir yalan, gerçekliğin yerini hiç boşluk bırakmadan doldurmuştur. Ama yalan ufacık da olsa bir yerinden meme yaparsa işte o zaman bir vicdan karnavalı yaşanmaya başlar ve bazıları için de sonu gelmez bir kaygı şöleni…

Fırat Budacı, Kendimi Durduracak Değilim, S.44

İşte o an ‘avuntu klişeleri’nin benim sandığım gibi dalga geçilen değil, böyle anlarda ihtiyaç duyulan birer kurtarıcı olduğunu anladım.

Fırat Budacı, Kendimi Durduracak Değilim, S.60

Manevi bir arızayı, bir nesneyle tamir etmeye çalışmak gibi bir ikiyüzlülüğün bedelini ödeyecektim.

Fırat Budacı, Kendimi Durduracak Değilim, S.95

Az bilgiyle fırtınalar yaratmaya çalışan insanın hali gerçekten içler acısıdır.

Fırat Budacı, Kendimi Durduracak Değilim, S.121

Tarihte savaşların asla iki taraf arasında kalmayacağını sonraki yıllarda öğrenecektim.

Fırat Budacı, Kendimi Durduracak Değilim, S.162

İyi ki var şu şarap! İnsan evladı nerede olursa olsun ambiyansın yönünü steril, modern, elit bir tarafa çevirebiliyordu içki sayesinde. Sağ olasın şarap…

Fırat Budacı, Kendimi Durduracak Değilim, S.181

İnsan hayatından memnun olmadığında ve değiştirmek için büyük kararlar alamadığında saçıyla göbeğiyle oynamaya, sanat imalı uğraşlar edinmek için sağa sola saldırmaya başlıyor.

Fırat Budacı, Kendimi Durduracak Değilim, S.244

Herkes hayalini kurduğu hayatı ısırmakta serbesttir ama ne olur yapıp ettiklerini kürsüden konuşurmuş gibi bir ehemmiyetle ve laflarını en iyi boylarından seçerek, kendilerine sonsuz bir özgüven duyarak anlatmasınlar. Kendimden biliyorum, gelip geçici heveslere abanmak, başka bir hayata yaklaşmak değil, sürekli bir parçalanmaya neden olduğu için hayallerden uzaklaşmaktır.

Fırat Budacı, Kendimi Durduracak Değilim, S. 245

“Başka Bir Hayatın İzinde” – S.243 – Kendimi Durduracak Değilim’deki en sevdiğim hikaye. Hepsini buraya alıntı olarak koyamayacağım kadar uzun. Yukarıdaki alıntıları sevdiyseniz, tabi ki önce bütün kitabı, ama özellikle bu hikayeyi tavsiye ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir