Günlük Parçaları – 25 – Türkçe Sorunsalı

Günlük Parçaları Türkçe Sorunsalı

27.01.2018 – Beşiktaş/Ev

Selam herkese, nasılsınız? Ben de iyiyim sağ olun. Ulan ne kötü bir yazıyla yazmışım bir önceki yazımı. Hızlı yazınca böyle oluyor. Biraz daha özenli yazmaya çalışayım bari. Sonra okuması zor oluyor.

Bugün haftasonu, iş güç pek yok, kafa rahat. Aslında hep böyle kafa rahat olmak lazım ya neyse. Hep kafa rahat olmak lazım diyorum çünkü şu anda odaklandığım şey bana yetmeyen durumum. İçten içe şu anki durum kötü, bana yeterli değil diyorum. Aslında hiç de öyle değil. Şu anki durumlar da gayet iyi, mutlu olmasını bilmek lazım, rahat olmak lazım, bu kadar hırsa gerek yok. Neyse şimdi bunlar derin konular.

Türkçe vs İngilizce

Bu aralar sık sık şu yeni hedef meselelerini ve benzer konuları düşünüyorum. Mesela diyorum ki bloga yazdığım yazıları Türkçe mi yazsam? Sahi ben en başında neden İngilizce kurdum bu olayı? Bir düşünelim.

Siteyi ilk kurduğumda Amerika’daydım ve affiliate marketing de yaparım diyordum. Galiba affiliate marketing için İngilizce’nin daha yararlı olduğunu düşündüm. Doğru gerçi Türkiye’de çok affiliate marketing altyapısı yok. Ya da ben o zamanlar öyle düşündüm. Şu anda durumlar nasıl tam bilmiyorum. Günümüze gelecek olursak şöyle bir durum var. Galiba blogu ben affiliate marketing falan yaparım diye kurdum ama giderek bu site benim yazma denemelerimi içeren bir yere döndü.

Sabah biraz düşünmüştüm amaç sadece yazmak ise hangi dili kullanmalıyım diye. Bence kesinlikle Türkçe yazmalıyım. Aslında bunu çok düşünmemem lazım. Türküm ulan sonuçta ben, tek anadilim var o da Türkçe. Sanat, edebiyat, kendimi ifade etmek için yazacaksam tabi ki Türkçe yazacağım. Bir kere Türkçe çok daha rahat yazıyorum. Yazmak amaçlı yazıyorsam bu Türkçe olmalı, amaç ticari ise duruma göre bakarız.

Peki tamam, diyelim bir karar verdim bu konuda, ki bence verdim, bu karar göre ne değişiklikler yapmalıyım? Bundan önce şöyle bir not düşmeliyim. Bre pezevenk, Amerika’dan Türkiye’ye ben Türkiye’de yaşamak istiyorum diye döndün, millet oraya buraya taşınacağım diyince ağız burun kıvırıyorsun, e daha ne diye İngilizce yazıyorsun gerizekalı. Evet, konumuza dönecek olursak, yapılacak iş şu sanırsam: Türkçe yazacağım ve paylaşacağım bir platform yaratmak kendime.

Başkaları da okusun mu?

Bir de şöyle bir soru var, günlüğe falan yazıyorsun zaten sürekli, illa paylaşman lazım mı yazdıklarını? Evet lazım anasını satayım. Tamam buraya yazdığım her şey paylaşılacak şeyler değil ama ben yazdıklarımı başkaları da okusun istiyorum, en azından bir kısmını. Hem insanlarla paylaşmak istiyorum, hem de nasıl yazıyorum görmek istiyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir