Hayat Her Şeye Rağmen Güzel Sözü Üzerine

Hayat Her Şeye Rağmen Güzel Sözü Üzerine

Her şeye rağmen hayat güzel sözü üzerine: Bazen bunu demek zor olabiliyor. Ama öyle anlarda bile geçerli bir söz bence. Yaşamak her koşulda güzel. İyi veya kötü hissetmenin üzerinde yaşadığını hissetmek var. Yaşadığını bilmek, her koşulda hayatın bir parçası olduğunu bilmek güzel bir şey bence.

Not olarak bunları yazmışım zamanında. Hala da katılıyorum bu yazdıklarıma açıkçası. Yani hayat bazen bizi üzüyor. Keşke üzmese. Üzülmek güzel, keyifli bir his değil. Ama ne bileyim güzel veya keyifli değil diye de kötü bir şey mi üzülmek?

Yani bu dediğim şu anda aslında kendime de saçma geliyor farkındayım. Yine de ne bileyim şu üstteki notumda da yazdığım gibi kötü hislerin daha üstünde başka şeyler var sanki. Yaşadığını bilmek var. Yaşamın kıymetli olduğunun bilincindeysek eğer bunun farkına varmak var belki.

Ne bileyim yani hiç üzülmediğimiz, ya da şöyle diyeyim hiç duygunun olmadığı bir hayat daha güzel değil ki. Yani sonuçta diğer güzel, keyifli duyguların olduğu ama üzülmenin hiç olmadığı bir dünya da pek mümkün değil sonuçta. Keyifli ve güzel her şey ya bitiyor ya da değişiyor bir kere. İşin doğası böyle sanki; ve sırf bu bile üzüyor bazen insanı.

Özlem

Ya da bilemiyorum belki üzüntü, hüzün değil ama özlem bu geçmişte yaşanmış ve bir daha geri gelmesi zor olan şeylere karşı his. Bir şeylere karşı özlem duymak, bir şeyleri özlemek kötü bir şey mi? Bilemiyorum.

Çok şiddetli özlem çok güzel bir şey değil sanki. Ama bir yandan bir şeyi özlemenin şöyle de bir yanı var: Özlenen şey güzel bir şeydi ve sen onu yaşadın, o güzel anılar hep seninle kalacak. Belki tekrarlanmayacak ama seni sen yapan şeylerin arasına katılacak. Bu güzel şeyleri hatırlamak güzel ama hatırladıkça da özlemden kaçmak zor tabi. Neyse.

Aslında amacım hüzün ve özlem duygularını çok irdelemek değildi ama konu buraya geldi bir şekilde. Özlem, üzüntü yine insana hafif tatlı bir melankoli getirebiliyor ama o kadar tatlı olmayan parçaları var hayatın ölüm gibi, şiddet gibi, taciz gibi, tecavüz gibi.

Tecavüze uğramış birisine gidip hayat her şeye rağmen güzel denilmez herhalde. Belki de zaten hayat o kadar da güzel bir şey değildir. Benim içimde hayat her şeye rağmen güzel şeklinde bir his oluyor ama bu belki sadece benim başıma tersini düşündürecek çok kötü bir olay gelmediği içindir.

Anlam

Sonuçta bir yandan da hayatın pek bir anlamı olmadığını düşünen bir insanım. Çok fazla anlam yüklemeye çalışıyoruz hayata. Bence hayat var, ve o kadar. Bir anlamı olmak zorunda değil. Ki yok bence zaten.

Gerçi tabi hayatın bir anlamı yok diye hayat güzel veya kötü olamaz diye bir şey de yok aynı şekilde. Bence bu ikisinin alakası da yok zaten. Biraz estetik duygusu gibi. Size güzel gelen bir ağacın, çiçeğin bir anlamı olmak zorunda değil size güzel gelmesi ve sizi mutlu etmesi için.

Bence her şeye rağmen yaşamak güzel. Ama bu benim için sadece bir his. Belki hayat her şeye rağmen güzel değildir. Bilemeyeceğim. Bu yazıyı yazarken içtiğim şarap çok güzel ama. Onu kesin biliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir