Yurtdışı Arayışları

Yurtdışı Arayışları - Bilkent Hatırası

2011 senesinin sonlarıydı. Bir yandan bitirme projeleri ile uğraşıp sağ salim bölümden mezun olmaya çalışıyorduk, bir yandan da yurtdışında master yapabilmek için paso okul araştırıyor, başvuru yapıyorduk.

2011 senesinde bizim Elektrik Elektronik de dahil olmak üzere Bilkent’in farklı farklı bölümlerinden birçok insan yurtdışı master arayışı içindeydi. O yıllar bu bizim okula özgü birşey miydi yoksa başka birçok üniversitede de durum böyle miydi bilmiyorum açıkçası. Şu an durumlar nasıl onu da bilmiyorum. Çok üzerinde durduğum bir konu olmadı. Ama en azından bizim bölümde bölüm başkanlığının bu çocuklar neden harıl harıl yurtdışına gidiyorlar diye ufak birkaç araştırma yaptığını hatırlıyorum. Neyse, bizim konumuz değil.

Bir başak burcu olarak, birçok üniversite araştırıp, araştırmaların sonuçlarını sistematik bir şekilde dosyaladığımı hatırlıyorum. Orta halli bir klasörüm olmuştu. Sonradan bunu başka kullananlar da oldu. Şimdi düşününce hevesliymişim baya diyorum.

Yurtdışı Ama Hangi Ülke?

Ülke seçimi bakımından Amerika’da bir okula gitmek istiyordum. Zaten genelde insanlar ya Amerika’ya ya da Avrupa’da bir okula gitmek istiyorlardı. Avrupa nedense o zamanlar benim için hep ikinci planda kaldı. Birkaç cılız başvuru yaptığımı hatırlıyorum sanki Avrupa’ya da ama birşey çıkmadı zaten oradan.

Amerika kendini daha iyi sattı diyebilirim belki de bilmiyorum. Sanki çok biliyormuşuz gibi o zamanlar oradaki hayat bir şekilde daha çekici geliyordu. O güne kadar Amerika’ya bir kere gitmemiş olduğumu da belirtmek isterim.

Bir yurtdışı arayışının içinde olan herkes haliyle gidebileceği en iyi okulu bulmaya çalışıyordu ama ben dahil birçoğumuz için gideceğimiz yer ve oradaki hayat tarzı da çok önemliydi.

Boston, MA

Boston MA
Boston, MA

Neyse, bir yandan dersler, bir yandan master araştırmaları, bir yandan başvurular için gereken yok Toefl, yok GMAT GRE sınavları derken bir şekilde herhalde bir 10-11 ciddi başvuru yaptım, belki daha bile fazla. Sonuçta 2 okuldan kabul geldi. Bir tanesi Boston’daki Bentley University, diğerinin açıkçası şu anda adını hatırlamıyorum. California’da, tam filmlerdeki gibi bir yerde bir okuldu onu hatırlıyorum, hatta galiba şu meşhur dizi The OC’nin çekildiği yerlerdeydi. Ama okul biraz tırt bir şeydi o yüzden çok düşünmeden Bentley’i seçtim.

PS: Sonradan biraz burs almış olsam da, Bentley’e ilk başladığımda herhangi bir bursum yoktu. Bana Amerika’da Boston’da yaşayıp MBA yapmak gibi imkanlar tanıyan anne ve babama ne kadar teşekkür etsem az. Çoğu şey sizin sayenizde oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir