Günlük Parçaları – 14

Günlük Parçaları 14

Arkadaşı olsun, işi olsun, sevgilisi olsun, okuması-yazması, kafa dinlemesi olsun hayatta her şey bir arada ve iç içe. Zaman zaman insan bu şeylerden birini izole edip onu yaşamak istiyor ve bunu yapabileceğini düşünüp bir beklenti içine giriyor, olmayınca ise büyük hayal kırıklığı.

02.07.2017 – Bodrum/Tek Sitesi

Selam günlük, ya da günce, ya da her ne isen. Aradaki farkı bilmiyorum. Bodrum’da TEK sitesinde tatildeyim, ama son günüm, hatta son yarım günüm. Şu anda saat 08:58. Saat 2 buçuk civarı evden çıkıp uçağa yetişmemiz lazım, ama bir de yazlığı kapatıp toplanma işi var, neyse, bunlar sıkıcı mevzular.

Uzun, güzel, ve öğretici bir 9 gün oldu benim için bu tatil. Genel anlamda güzel geçti, öncelikle bol bol yazma fırsatım oldu. Ne zamandır (hatta muhtemelen hiç) buraya bu kadar sık yazmamıştım galiba. Demek ki ihtiyacım varmış.

Bol bol denize girdim, bol bol gece dışarı çıktık, bol bol arkadaş muhabbeti yaptık. Kısacası birçok güzellik vardı. Ha mükemmel miydi değildi. Oturup iş yapmam gerekti bazı günler. İşi yapmanın dışında beni geren işlerle de uğraştım kafamı takmak zorunda olduğum. Hatta şu anda bile kafamda Pazartesi’ne biriken işlerin gerginliği var. Ama olsun olur o kadar.

Genel anlamda çok güzel bir tatildi, ama güzel olmasının yanında hatırlatıcıydı da. Galiba bana en çok hayatın, içinde her şeyiyle bir bütün olduğunu hatırlattı tekrardan. Arkadaşı olsun, işi olsun, sevgilisi olsun, okuması-yazması, kafa dinlemesi olsun hayatta her şey bir arada ve iç içe. Zaman zaman insan bu şeylerden birini izole edip onu yaşamak istiyor ve bunu yapabileceğini düşünüp bir beklenti içine giriyor, olmayınca ise büyük hayal kırıklığı. Ha insan kendini bir yere kapatıp, dış dünya ile bağlantısını kesip bir hafta yazmak istese yazamaz mı, muhtemelen yazar, ama onun da başka bedelleri var, yalnızlık gibi.

Neyse, dediğim gibi bu tatil bana hayatın bir bütün olduğunu tekrar hatırlattı. Bundan da pek gerçekçi bir kaçış yok gibi şu anda, ama tabi bu bütünü bir bütün olarak yükseltmek, güzelleştirmek de bizim elimizde. Ben de kendi işimi kurarak, arkadaşlarımı iyi seçerek bir nevi bunu yapmaya çalışıyorum.

Bu bütün içinde, tatilin bana hatırlattığı bir başka şey ise, kendime de sürekli hatırlatmaya çalıştığım gibi anda yaşamak ve andaki güzel şeyleri farkedebilmek. Şu anda arkadan gelen dalgaların sesi ve kafamı kaldırdığımda gördüğüm deniz manzarası gibi.

Hem iyi hem kötü şeyler sürekli etrafımızda. Eğer kafamızı sürekli şu andaki ve gelecekteki kötü şeylere takarsak iyi şeyler gelip geçer biz onları farkedemeden. Anda olmayı, hayatı yaşamayı, hayatın içindeki güzellikleri görmek lazım, her şeyin bir anı bir sırası var, teker teker yaşamak lazım hepsini.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir