Hobi Edinmek ve Hobilerin Faydaları Üzerine

Hobi Edinmek

Çeşit çeşit şeyle uğraşmayı, bol bol hobi edinmeyi seven bir insanım. Hatta açıkcası işin normali böyle gibime geliyor. Ne yalan söyleyeyim hiç veya neredeyse hiç hobisi olmayan insanlar garibime gidiyor. Bilemiyorum, hayatın doğal bir parçası gibi geliyor bana hobiler. Bir insanın hiç hobi edinmemesi, sadece hayatını kazandığı bir işi olması ve geri kalan zamanını öyle aklına ne eserse onu yaparak boş boş geçirmesi hayatın doğasına aykırı gibi geliyor.

Bu konularda insanın kendine karşı bir sorumluluğu varmış gibi geliyor. Yapabileceklerini keşfetmek, kendini geliştirmek, daha donanımlı bir insan olmak. Neyse, bunlar hep kişisel görüşler, tartış tartış bitmez. Ama biraz bu hobiler konusunu açmak istiyorum. Neden hobi, nasıl hobi…

Neden Hobi?

İnsanın kendini tanıması

İnsanın kendini tanıması, bilmesi önemli. Mutlulukla çok alakalı bence bu. Kendini bilen insan kendisini neyin mutlu neyin mutsuz edeceğini de bilir çünkü. Genelde kendimizi daha iyi bilmek, tanımak için de bir şeyleri denememiz gerekir. Maalesef kitap gibi kendimizi okuyup daha iyi tanıyamıyoruz. Hobiler ise bir şeyler deneyip kendimizi daha iyi anlamanın iyi yollarından biri.

Başka insanlarla birlikte yapılan hobiler deneyip karakter olarak ne çeşit sosyal ortamlardan hoşlandığımızı biraz daha iyi anlayabiliriz mesela. Veya kamp yapmayı deneyip doğayı gerçekten böceklerin içinde rahat edebilecek kadar mı sevdiğimizi yoksa biraz uzaktan mı sevdiğimizi anlayabiliriz.

Öyle kendini tanımak da ne demek ya, insan kendisini bilmez mi diyip geçmemek lazım bu mevzuları. Hiç de bilmiyor bence çoğu insan kendini yeterince. Sonu da yok zaten bu işin, yaşı da yok. Denemek lazım, hobiler edinip kendini daha iyi tanımak lazım. Kendini bilen insan nasıl yaşaması gerektiğini bilir, daha mutlu yaşar.

Hobi Edinmenin Faydaları

Hobilerin hayatı daha çekilir kılması

Açıkcası öyle hayat rezalet bir şey, çekilecek çile değil, neden yaşıyoruz ki diyen bir insan değilim genellikle. Hayat her şeye rağmen güzel. Ama yine de hayat bol bol can sıkıcı duruma da sokuyor bizi. İş olsun, ilişkiler olsun hayat sorunlarla dolu. Kimisini çözebiliyoruz, kimisini çözemiyoruz. Ama bazen sorunları bir kenara bırakıp mola vermemiz gerekiyor. Kafayı dağıtmamız gerekiyor.

Kafayı güzelce dağıtabilmek için de sorunları düşünmeyeceğimiz ortamlara sokmamız lazım kendimizi. Gerçekten sevdiğimiz hobilerle uğraşırken bu ortamları bulabiliriz. Bir kaç saatliğine de olsa sorunları düşünmemeyi başarabiliriz. Zaten böyle anlardan sonra insan hayat her şeye rağmen güzel diyebiliyor. Sorunlar da var, güzel şeyler de. Bu güzel şeylerin önemini bilmemiz lazım. Sadece sorunlarla boğuşarak gitmez hayat. Hobiler hayatı daha çekilir kılıyorlar.

İnsanın kendini geliştirmesi

İnsanın kendini sürekli geliştirmesi gerektiğini savunmuşumdur hep. Yeni bir şeyler öğrenmenin, bir konuda daha iyi olmanın insana kattığı belli bir mutluluk hissi var. Gerekli bu hisler hepimize. Şöyle geriye bakıp da altı ay, bir yıl önce olduğundan daha ileride bir insan olduğunu görmek, hayatta daha ileride bir noktada olduğunu bilmek insana güzel bir mutluluk hissi veriyor. E hobiler de bunu yapabilmenin en iyi yollarından.

İnsan işinde de daha iyi olabilir, kendini geliştirebilir ama hobiler insana bunu stressiz ve daha keyifli bir şekilde yapma imkanı sunuyor. Aynı zamanda hobilerin şöyle bir lüksü var ki ne konuda kendimizi geliştireceğimiz tamamen bize kalmış. Adı üstünde işte hobi.

Başarı, tatmin olma hissi

Tabi hobiler sayesinde insanlar kendilerini geliştiriyorlar ve bundan mutlu oluyorlar ama işin başka bir yönü de bir şeyler üretmenin, başarmanın insana verdiği tatmin olma hissi. Çoğu hobide insan bir şeyler üretiyor. Hiç bilmeden gidip bir resim atölyesinde yaptığımız ilk yağlı boya resim istediği kadar kötü olsun yine de bunu ben yaptım diye hoş görünebiliyor insana. Bir şeyler üretiyor olmanın insanı kesinlike mutlu ettiğine inananlardanım.

Her zaman fiziksel bir şey olmak zorunda da değil aslında ortaya konan şey. Amatör bir koşucusundur veya haftasonları bisiklete biniyorsundur. Daha önceden gidemediğin bir mesafeyi tamamlarsın veya kendince yeni bir süre rekoru kırarsın; bunların hiçbiri seni olimpiyatlara sokmaz ama senin için büyük başarılardır. İnsana hayatta lazım bu başarı hisleri. Hobiler güzel bir kaynak bunlar için.

Hobiler Üzerine

Hobi edinerek daha iyi bir insan olmak

Bu biraz fazla kişisel bir görüş olabilir ama hayatta farklı farklı şeyler ile uğraşan, çeşitli hobileri olan çok yönlü insanların daha iyi insanlar olduğunu düşünüyorum. İyi insan olmak ne demek diye sayfalarca yazılır; herkese göre de farklıdır bu kavram ama yine de ben buradan devam edeceğim. Herkese göre farklı olsa da yine de evrensel bir tanımı var bence iyi insan olmanın çünkü.

Biraz hayata farklı açılardan bakabilmekle alakalı bir durum belki de bu. Çok kitap okuyan insanlarda da gözlemlediğim bir durum. Hayata farklı yönlerden bakabilen insanlar hayatı daha iyi kavrayabiliyorlar, hayattaki farklılıkların daha farkında oluyorlar, farklı insanları daha iyi anlayıp onlarla daha çok empati kurabiliyorlar. O yüzden çeşitli hobilerle uğraşıp, çok yönlü bir insan olup, daha iyi bir insan olmak önemli.

Kaliteli sosyal çevre

İşin bir de sosyal boyutu var tabi. Sadece yeni insanlarla tanışma amacı ile kendine hobi edinen insanlar çok. Bir hobinin tek amacı yeni insanlarla tanışmak olmamalı bence ama birçok hobinin insanları başka insanlarla tanıştırdığı da kesin. Bu tarz organik yollarla yeni insanlarla tanışmak zorlama ilişkilerden kesinlikle daha iyi bence.

Hobiler aracılığıyla edinilen yeni çevrenin temelinde bu ilişkilerin, arkadaşlıkların bir şeyler paylaşılarak ortaya çıkıyor olması var. Ortada beraber yapılan bir iş, beraber üretilen bir şey olması ilişkileri daha sağlıklı kılıyor bence. Beraber ortak bir hedefe gidebiliyor olmak önemli. Bunlar olmayınca geriye sadece farklılıklar kalıyor. İki insan arasında farklılıkların olması hiç de kötü bir şey değil ama hiç bir ortak hedefin, paylaşılan bir şeyin olmaması kötü. Hobiler sayesinde edinilen sosyal çevrenin bu açıdan artısı çok.

Hobilerin zararlı şeylerden uzak tutması

Herkes için geçerli olmasa da hobilerin insanları hayatın zararlı yönlerinden uzak tutan bir yönü de var. Yukarıda biraz iyi insan olmaktan bahsetmiştik aslında ama iyi bir insan olmaktan bağımsız olarak güzel bir şeyin parçası olmak, bir şeyler üretiyor olmak, bir hedef için emek harcıyor olmak insana ayrı bir sorumluluk duygusu katıyor. Bu sorumluluk duygusu da hayattaki zararlı alışkanlıklara karşı koymak için ekstra bir güç oluyor.

Sorumluluk duygusunu da geçtik en basitinden çeşitli hobilerle uğraşmak, kendimize pek yararı olmayan işlere harcayacak zamanımızı azaltıyor. Kendimize yararı olmayan birçok işin temelinde yapacak daha iyi bir şeyimiz olmaması yatıyor. Üzerinde uğraşacağımız güzel bir uğraşımız yoksa saçma sapan şeylere sarma ihtimalimiz artıyor. Hobiler bu konuda iyi bir kalkan oluyor.

Hobiler Üzerine

Nasıl Hobi?

Yukarıda bir ton saydık ettik, iyi hoş hobiler yararlı ama tabi zilyon çeşit de hobi var. Doğal olarak her hobi de her insana uymuyor. Hatta aynı hobinin farklı farklı uğraşma şekilleri de var. Kimisi hobisini bir Pazar uğraşı olarak benimsemişken kimisi hayatının daha içşel bir parçası haline getirebiliyor. Çok da ahkam kesmemek lazım bir hobinin nasıl olması gerektiği hakkında ama yine de bence belli genel geçer doğrular var bu konu ile ilgili.

Ezbere değil, kişinin kendisine uygun hobi

İlk önce kişinin birazcık kendi karakterine uygun bir hobi seçmesi lazım. E herhalde onu biliyoruz Captain Obvious diyebilirsiniz bana, kabul. Ama şimdi hepimizin etrafında da bir ton insan vardır bu çok “cool” diye gidip kendisiyle alakasız ezbere hobi edinenler.

Hobilerimizi öyle Instagram’a fotoğraf koyarız, havalı dururuz diye seçmememiz lazım. Hobilerimizi yukarıdaki nedenlerden dolayı seçmemiz lazım. İş sadece hobilerin bize bir fayda sağlaması değil bu arada. Asıl önemli olan bizi mutlu etmesi, bize huzur vermesi, hayatımıza güzel anılar katması. Kendi karakterimize zıt işlerle olacak şey değil bunlar.

Hedefi olan ama aynı zamanda olmayan hobi

Hobilerle ilgili insanın kendine hedefler koyması işi biraz çetrefilli. Belli bir hobiyle uğraşırken insanın kendine bununla ilgili bir hedef koyması bence güzel bir şey. Ama o hedefin bizi yorup, gerip, strese sokup hobinin bütün keyfini kaçırıp, hobinin bütün getirilerini götürmemesi lazım.

Diyelim siz yabancı dil öğrenmeye çok meraklısınız ve hobi olarak yeni bir dil öğreniyorsunuz. En başlarda bu iş tatlı tatlı gidiyor. Sonra biraz hırsa kapılıp şu güne kadar şu seviyeye geleceğim diye kendinize iddialı bir hedef koyuyorsunuz. Sonra sırf bu hedefe ulaşacağım diye sabah akşam çalışmak zorunda kalıyorsunuz; ve yabancı dil öğrenmenin bütün keyfi kaçıyor sizin için. Bunu yapmamak lazım.

Dengeli bir şekilde mantıklı hedefler koymak lazım. Bu da kabul ediyorum zor bir şey. Bir hedef koyarken insanın kendisinden beklentisi yüksek olabiliyor. Ama o hedef için emek harcarken o beklentilerin çok mantıklı olmadığı ortaya çıkıyor çoğu zaman. Dikkatli olup hobileri kendimize zehir etmemeliyiz.

Hobilerin Faydaları

İş gibi olmayan hobi

Bu yukarıda bahsettiğim hedef konusu bazen iyice sapıp hobileri hobilikten çıkartıp iş klasmanına da sokabiliyor. Burada işin içine aslında biraz hobimden para da kazanırım fikirleri giriyor. Hobilerden ve bu çeşit uğraşlardan paza kazanabiliyor olmak bence gayet güzel bir şey. Böyle yapan insanları da çok takdir ediyorum. Ama hobinin hobi olarak kalıp hayatımızı güzelleştirmeye devam edebilmesi için hobinin amacının para olmaması lazım. Paranın bir yan ürün olması lazım.

Ha insan hobi gibi uğraşlarını hayatını kazandığı işe çeviremez mi? Gayet çevirir tabi, hatta ne mutlu böyle insanlara. Ama o zaman artık o uğraşın bir hobi olmadığını kabullenmek lazım. İstediğin kadar sevdiğin bir uğraştan hayatını kazan, asıl amaç para kazanmak olduğu zaman işin içine illa olayın keyfini kaçıran, yapmak zorunda olduğumuz şeyler giriyor. Hobi olarak resim yapmak başka, ressam olarak hayatını kazanmak başka.

Hobi Kelimesi Nereden Geliyor?

Sizi bilmem ama hobi kelimesi bana hep çok komik gelmiştir. Bu kadar atıp tuttuk hobiler hakkında. Şu kelime nereden geliyor bir araştırıp buraya yazayım dedim.

Hobi kelimesi Türkçe’ye İngilizce “hobby” kelimesinde direkt olarak geçmiş bir kelime (Captain Obvious). Muhtelemen bu hobby kelimesi ise günlük kullanımına “hobbyhorse” kelimesinde gelmiş. Hobbyhorse şu aşağıdaki resimdeki atlı oyuncak. Bu oyuncakla oynamanın gereksiz veya bir yere varmayan bir aktivite olmasında dolayı olsa gerek hobby kelimesi günümüzde bizim hobi olarak gördüğümüz aktivitelere verilen isim olmuş. Daha da geriye gidecek olursak hobbyhorse kelimesinin ise muhtemelen gerçek adı hobby olan bir attan geldiği düşünülüyor.

Hobbyhorse

Kaynak: https://www.etymonline.com/word/hobby

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir