Kişisel Blog Üzerine

Kişisel Blog Nedir

Kişisel blog bence tanımlaması zor bir şey. Ya da ne bileyim zor demeyeyim ama kişiden kişiye, blogdan bloga tanımı çok değişebilecek bir şey diyeyim. Birbirinden çok farklı kişisel bloglar var. Ben kendimce tanımlamaya çalışayım.

Kişisel Blog Nedir?

Kişisel blog aslında adı üstünde kişinin kendisi ile ilgili bir blog işte. Tabi yani mesela ben kendi blogumda oturup sadece kendimi anlatmıyorum. Kendimi de anlatıyorum ama daha çok çeşit çeşit konuda düşüncelerimi anlatıyorum. Aslında sadece bunlarla alakalı da değil bakınca. Ne bileyim okuduğum kitaplardan alıntılar paylaşıyorum mesela. Kişinin kendisiyle, düşünceleriyle, ilgilendikleriyle ve yaptıklarıyla ilgili bir şey diyebiliriz bence kişisel blog için.

Ama işte bahsettiğim gibi böyle olunca da baya geniş bir şey çıkıyor ortaya. Her yöne çekilebiliyor. E çekilsin de. Bir zarar yok bence. Sonuçta her kişi başka bir kişiden farklıysa, kişisel bloglar da birbirinden farklı olsun ne olacak. Kimisi biraz daha seyahat ağırlıklı olur, kimisi biraz daha spor odaklı olur, ne bileyim kimisi biraz daha kişinin iş hayatı ile ilgili olur, kimisi de belki edebiyat ile ilgili olur.

Kişisel Objektif Subjektif

Sanırım önemli olan, yani bir blogun kişisel blog olması için asıl gereken şey adı üstünde kişisel olması, kişinin kendisiyle ilgili olması. Mesela bir seyahat blogu tamamen işin seyahat kısmı ile ilgili bilgiler içerirken, seyahat ağırlıklı bir kişisel blog biraz daha kişinin seyahatler ile ilgili kişisel düşüncelerini içermeli gibi geliyor. Biri daha objektif, biri daha subjektif gibi sanki.

Mesela on farklı yazarın ürün incelemesi yaptığı bir teknoloji blogu bir kişisel olmaktan çok uzak. Kişisel pek bir şey yok çünkü içinde. Ama gerçi bunu demek de biraz zor bu arada. Sonuçta birisi sadece teknik özellik vermiyor da beğenip beğenmediği şeyler hakkında yorumlar yapıyorsa onda da bir parça kişisellik var demektir. Ama bence bu durum bir blog kişisel blogdur demeye yetmez. Blogun genelinin kişisel, kişinin kendisi ile ilgili şeyler içeriyor olması gerekir.

Lüzumsuz Tanımlamalar

Neyse. Açıkçası kişisel blog diye bir tanımlama yapmak çok lüzumlu muydu pek emin değilim. Ama aklıma takıldı biraz irdeleyeyim dedim işte. Bu arada buraya şimdiye kadar yazdıklarımın hepsi tamamen kendi kafamın içindeki düşüncelerdi. Belki bir yerlerde kişisel blog nedir diye daha resmi tanımlar vardır. Bir bakayım bakalım elle tutulur bir şeyler bulabilecek miyim? Bulursam benim kafamdaki tanıma çok uyacak mı?

Biraz bakındım farklı farklı birçok tanım var gibi. Benim kendi tanımlamalarıma uyan şeyler de var, uymayan ve bence çok saçma olan şeyler de var. Kafalar karışık anlayacağınız kişisel blog konusu ile ilgili. Yine de sizlerle Wikipedia’daki tanımı paylaşayım: “İnternet üzerinde bireysel olarak oluşturulan, genel veya belli bir odak noktası olan blog çeşididir. Büyük oranda blog yazarının ismini veya takma adını alırlar. Yazarın bireysel günlüğü olmak dışında gündemi kendi kalemi ile yansıttığı ortamdır. … Kişilerin günlük yaşamda yaşadıkları olayları, karşılaştıkları durumları okurlarıyla paylaşmasını sağlar.” Yani benim tanımımdan bir tık farklı bence ama mantıklı bir tanım gibi yine de.

Bir de son zamanların gözdesi ChatGPT‘ye bakmak istedim, oradaki tanımı da paylaşayım: “Kişisel blog, bir kullanıcının kendi yazılarını, düşüncelerini, fikirlerini, fotoğraflarını veya videolarını paylaştığı bir web sitesidir. Bu tür siteler genellikle bir kişinin kendini ve hayatını tanıtmak için kullanılır ve okuyucular tarafından kişisel deneyimler veya bilgiler paylaşmak için takip edilir.” Açıkçası bu çok daha güzel bir tanım olmuş bence. Yaşasın AI.


Kaynaklar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir