Lord of the Flies Misali

Lord of the Flies Misali

Imagine a society ruled solely by children under the age of then. What might be the laws be?

Bu da baya garip bir soru olmuş. Açıkçası ilk aklıma gelenler hiç de öyle ay çocuklar ne temiz kalpli, dünyayı onlar yönetse her şey çok güzel olur, her yerden iyilik fışkırır falan gibi şeyler değil. Tam bir kaos olur açıkçası, gerçekçi olmak lazım.

Bu arada hani şunu da irdelemek lazım. Çocuklar özünde iyiler mi yani? Linç yiyeceğim belki ama bana pek öyle gelmiyor. Bir ton çocuk kötü niyetli olmasa da gidip hayvanlara türlü türlü işkence yapmıyor mu bilmeden? İyi falan değil de primitif anlamda saf demek daha doğru bence. Daha iyi ve kötü kavramları yok şeklinde düşünebiliriz bence çocukları.

Toplumun kuralları da aslında bizim iyi ve kötü kavramlarımız üzerine kurulu bir şey diye düşünürsek, belki de çocukların kurduğu bir toplum pek toplum olmaz diyebiliriz. Pek bir yasadan kuraldan bahsetmek çok mümkün olmayabilir. Ne bileyim hani yüzer kişilik farklı farklı kabileler gibi bir yapı canlanıyor gözümde. Çok bir medeniyetten söz edemiyorum yani. Hiç bir yere varmayan bir düzen açıkçası.

Böyle bakınca da insan düşünüyor tabi; zamanında bütün insanlık böyleymiş, nasıl gelişmiş şu anki halimize evrilmişiz diye. Doğal olarak her yeni nesilde tekrar tekrar baştan başlamayarak tabi. Bilgi birikimimizi bir sonraki nesile aktarıp üstüne koya koya devam etmesini sağlayarak. On yaşında küçük çocuklar yönetince toplumu bunun olması zor olurmuş gibi geliyor haliyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir