O Plandakiler Bitecek

Haftalık Planlama - O Plandakiler Bitecek

Ön Bilgi: Beni yakından tanıyanlar biraz planlama manyağı bir insan olduğumu bilirler. Belki buralarda bir yerlerde de bahsetmişimdir birkaç kere.

Aralarda kafa patlatıyorum, gün biterken beni huzurlu hissettiren şeyler neler diye. Karnımın aç olmaması, güzel müzikler dinlemiş olmak, kafamı kurcalayan sorunlar olmaması gibi şeyler geliyor aklıma. Ama galiba beni en huzurlu yapan şey planladığım şeyleri yapmış olmak. Planda ne olduğu çok farketmiyor. Önemli olan hepsinin bitmiş olması. Yapılacaklar listeme bakıp da herşeyin bitmiş olduğunu görmek galiba bana yatmadan önce en çok huzur veren şey.

Bu iyi bir şey mi yoksa kötü bir şey mi tartışılır tabi. Bu kadar planlara bağlı olmak, önemsiz de olsa yetişmeyen şeylerin huzurumu çok kaçırıyor olması çok hoş değil gibi. Ama biraz da karakter meselesi galiba. Başak burcu olmamın falan da etkisi vardır kesin. Düzen, nizam, intizam.

Böyle İyi Mi?

Bazen ben böyleyim işte ne yapalım diyorum ama değiştirebileceğim şeyler de var sanki. Hatta bazen kızıyorum kendime bu konuda yapabileceğim şeyleri yapmaya çalışmadığım için. Tamam, planlar tutmadığında oluşan stresi çok kontrol edemiyorum ama sonuçta o planları ben yapıyorum. Bok varmış gibi de sürekli günleri haftaları ağzına kadar doldurup duruyorum. Şimdiye kadar yüz kere kendime dedim bu kadar fazla iş planlama, yapamadığında gereksiz geriliyorsun diye. Ama işte planları yaparken gereksiz bir hırsa kapılıyorum. Yaparım ederim diyorum. Sonra bile bile lades. Neyse.


Planda ne olduğu çok farketmiyor. Önemli olan hepsinin bitmiş olması. Yapılacaklar listeme bakıp da herşeyin bitmiş olduğunu görmek galiba bana yatmadan önce en çok huzur veren şey.

Bazen de genel anlamda yetişmeyen işler konusunda bu kadar stres yapmamalıyım diyorum. Anladığım kadarıyla bu stres konularında insanlar eğitiebiliyorlar kendilerini. Hatta ben de bu tarz streslerimle ilgili birkaç bir şey yapmaya çalışmadım desem yalan olur. Ama pek bir yere varamadım daha. Ne bileyim belki de çok üstüne gitmedim bu konunun. Sanki bu halde olmak benim doğal bir halim çok kurcalamaya gerek yok dedim. Kafada stresi azaltmaktansa, stresi yaratan şeyi ortadan kaldırmak daha pratik bir çözüm gibi geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir