Mutluluk Tanımlama Çabası

Mutluluk Tanımlama Çabası

Şöyle bir düşünce var kafamda. Bu kadar hedef cart curt koyuyoruz da tam olarak ne istiyoruz? Mutluluk benim için nedir? Ulaşılacak bir şey olmaması lazım mutluluğum, sürekli bir şey olması lazım.

Mesela benim için mutluluk sürekli iyi ilişkiler sahibi olmak ve iyi insanlarla birlikte olmak, bir şeyler paylaşmak, bir yandan da güzel şeyler üretmek, bunları üretirken de geçimimi sağlamak. Tabi bunlar biraz genel. Biraz örnek vermeye çalışayım.

Mutlu Bir Gün

Mesela mutlu bir günüm nasıl geçebilir? Sabah erken kalkarım, şöyle daha kimse kalkmamışken. Bir çay koyarım, doğayla iç içe bir şeyler yaparım. Ne bileyim belki deniz manzarasına karşı çay içer kitap okurum veya belki sessiz bir yürüyüş yaparım. Ondan sonra huzurlu bir ortamda bilgisayarımın karşısında çalışırım.

Ne iş yaparım bilmiyorum ama şu tarz işler olabilir. Kurduğum birkaç işle ilgilenirim. Veya kimbilir belki yazar olmuşumdur yazarım, ilgi alanlarımda bir şeyler kısacası. Gün böyle geçer herhalde ama çalışma günüm erken biter, maksimum 4-5. Sonrasında çıkarım evden deniz kenarı sevdiğim bir yere giderim, denize karşı bir bira içerim. Sonrasında belki arkadaşlarla güzel bir akşam yemeği, sonra yine arkadaşlarla güzel bir Catan döneriz belki, kırmızı şarap eşliğinde. Sonrasında eve dönüş ve uyku.

Bu rutin beni pek baymaz bence ama illa ki rutinlerin dışına da çıkmak gerekir. Gönül ister ki bu rutin şöyle şeylerle bozulsun. Üç dört günlük bir Ankara seyahati veya bir haftalık yurtdışı veya yurtiçi bir seyahat. Yakın bazı arkadaşlarımızın gelip bende kalması bir süre. Yeni bir proje için bir yerlere gitmek, iş için olur başka bir şey olur. Konser olur, bir konuda konferans olur, çeşitli etkinlikler için seyahat etmek. Bu tarz şeyler işte.

Bu çok zor bir hayat mı, çok zor değil bence, biraz zor, ama çok zor değil. Bu hayata ulaşmak için çalışmak lazım. Peki ilk konumuza geri dönersek, şöyle demiştik, mutluluk sürekli bir şey olmalı, sadece ulaşılabilecek bir nokta değil. Böyle bir hayata ulaşmak için çabalamak da insanı mutlu eder mi? Bence eder.

Tabi böyle sürekli mutluluk nedir, ben mutlu muyum diyen insan pek mutlu mudur sorgulamak lazım. Bunların aklımıza gelmediği günlerde görüşmek dileğiyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir