Fi – Akilah Azra Kohen

Fi Akilah Azra Kohen

Otobüsleri yoğunlukla kullanan insan kalabalıkları o kadar köleleştirilmişlerdi ki, durakta saatlerce beklemek onlar için artık yorgun işlerinden uzakta birazcık dinlenmek, hayal kurabilmek için kendilerine ayırdıkları zaman anlamına gelir olmuştu. Kimsenin beklemekle ilgili bir şikayeti yoktu bu ülkede. Rastgele duraklara gidip, şanslarına dua edip, otobüslerin gelmesini bekleyen sürüler aynı zamanda bu ülkeyi yönetenleri de seçiyorlardı. Hiçbir beklentileri olmadan.

Akilah Azra Kohen, Fi, Loc 2328

Yetersizlik hissi insana tuhaf şeyler yaptıran hatta tuhaf şeyleri ihtiyaç olarak algılatabilen bir histi.

Akilah Azra Kohen, Fi, Loc 2339

Bırak onlar anlatsınlar sen dinle, dinlemek en iyi korunmadır, saklanmadır, bu gece tek ihtiyacın olan şey dinlemek.

Akilah Azra Kohen, Fi, Loc 2599

Fi’de annesi intihar etmiş, babası umursamaz, kardeşi şizofren, bütün ailesinin yükü omuzlarında olan bir kız olan Bilge’nin gece uyumadan önce kurduğu hayal, normal bir anne, baba ve kardeş ile kahvaltı masasına oturup, normal bir gün geçirmek. Bize çok sıradan gelen, üzerinde hemen hemen hiç düşünmediğimiz bu hayal, buna sahip olmayan insanları düşündüğümüzde ne kadar da değerli geliyor. Ya da geliyor mu? İnsana çok büyük mutluluk verebilecek, çoğu insanın sahip olduğu bu şeyi düşünmeden, bununla mutlu olmadan, sahip olmadığımız şeylerin peşinden koşup mutsuz oluyoruz. Neden sahip olduğumuz mutluluklar bize yetmiyor?

Her şeyin bir bedeli vardı, istenmeyen şeylerin bedeliyse çok daha ağırdı.

Akilah Azra Kohen, Fi, Loc 4842

Savaşçı ruhun, amacını gölgelemesin. İyi savaşçılar savaşlarını güçsüzlüklerinden değil, ne için savaştıklarını unutup savaşın kendisini amaç yaptıklarından kaybederler. Bir savaşa başladıysan nerede bitirmen gerektiğini en başından hesaplaman lazım.

Akilah Azra Kohen, Fi, Loc 6530

Bu ülkede hakkını hukukla aramak isteyenler, içlerindeki savaşma istekleri sönüp gidene, uğradıkları haksızlık tatsız bir anı ya da arkadaşlara anlatılan trajikomik bir durum olana kadar bekletilirler, yıldırılırlar ve bıktırılırlardı. Hakkını savunmak akıllarına geldiğinde kendilerini otomatik bir şekilde tembel hisseden bir halk yetiştirilmişti.

Akilah Azra Kohen, Fi, Loc 6562

Yaşamı anlamlı kılan bir ibadet, iyi yapılan bir işten başka ne olabilirdi ki?

Akilah Azra Kohen, Fi, Loc 6901

Bu ülkede Tanrı’dan başka hiçbir şeye ama hiçbir şeye neredeyse inanç kalmamıştı, kendilerine inanmayan insanlar sürüsü Tanrı’nın peşinde ona sözde inançlarını sunuyorlardı, sanki böyle bir sürünün inancının bir değeri varmış gibi!

Akilah Azra Kohen, Fi, Loc 8071

Dışarıdan delilik olarak görülebilen şeyler, içine girildiğinde hak verilen durumlar haline gelebiliyordu bu hayatta. Sadece bakış açınızı değiştirmeniz yeterliydi.

Akilah Azra Kohen, Fi, Loc 8071

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir